korytkowe UCBL - Orthopodologia - pracownia ortopedyczna Szczecin

Przejdź do treści

korytkowe UCBL

Wkładki
Wkładki korytkowe UCBL (University of California Biomechanics Laboratory - Labolatorium Biomechaniki Uniwersutetu California)

Wkładki maksymalnie kontrolujące pozycję stopy - nazwane na cześć laboratorium gdzie zostały opracowane w 1967r.
Wkładki UCBL stosowane są głównie do stabilizacji elastycznych deformacji stopy (np. wiotkość i wynikające z niej stopa płasko - koślawa). Wyróżnia się tym, że obejmuje ona piętę, staw skokowy oraz śródstopie w formie głęgokiego korytka - dzięki czemu ustawia je w prawidłowej pozycji neutralnej. Podczas aktywnej korekty pozycji stopy wkładka kontroluje również łuki stopy. Wkładka zależnie od dysfunkcji może być wykonana na 2/3 długości stopy (kończy się przed palcami) lub na całą stopę.  Zadania jakie wkładka musi spełnić wymagają wykonania jej według odlewu gipsowego (pozytywu gipsowego stopy), bowiem tylko ta technika pozwala dokładnie dopasować wkładkę do stopy. Wykonywanie jej na gotowych półproduktach, czyli wkładkach seryjnych, które dla niewtajemniczonych mogą wyglądać podobnie, mija się z celem.
Wkładki UCBL mogą być stosowane w obuwiu sportowym. Warunkiem jest dosyć sztywna podeszwa (ważny element stabilności buta) , NIE SZTYWNY ZAPIĘTEK!
Wkładki te nie mogą być stosowane w płytkim obuwiu damskim i w sandałach ( chyba że posiadają odpowiednio dostosowane zapiętki a wkładka jest do nich dopasowana)


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego